Cemil Meriç'in psikobiyografisi yazıldı

Türkiye’nin ilk psikobiyografi çalışmalarından biri yazar Cemil Meriç için yazıldı.

 

Yazar Cemil Meriç’i meydana getiren kökleri, doğumundan öncesine dayandırılabilecek psikolojik süreci inceleyen "Cemil Meriç’in Psikolojisi" isimli kitap, Murat Beyazyüz tarafından kaleme alındı.

 

Doç. Dr. Erol Göka kitabın önsözünde, "Cemil Meriç, psikoloji ve edebiyatın kesiştiği bir alanda yani ‘psikobiyografi’de nerede durulur? Türkçe’deki ilk psikobiyografilerden olan çalışmasında Dr. Murat Beyazyüz bu soruyu bizim için aydınlatıyor. Üstelik bunu Freud’un Dostoyevski, Erikson’un Gandhi için yazdığı psikobiyografilerle aynı bilimsel kalitede yapıyor? Cemil Meriç kimdir sorusuna yeni ve orijinal bir cevap sunan kitap Meriç’in hayatında daha önce hep etrafından dolanılan ama içine girilmeyen alanlara nazikçe sokulmayı başardığı için de ilgiyi ayrıca hak ediyor" dedi.

 

Aşina Kitaplar’dan çıkan "Cemil Meriç’in Psikolojisi" Meriç hayranları için önemli bir kaynak olacak.

 

MURAT BEYAZYÜZ KİMDİR?

Murat Beyazyüz 1980 yılında Zonguldak’ta doğdu. Lise öğrenimini Zonguldak Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. 1998 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden 2004 yılında mezun oldu. Tıpta Uzmanlık Sınavını kazanarak 2005 yılında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde psikiyatri ihtisasına devam ediyor. Yazarın 2005 yılından beri Türkiye Günlüğü dergisinde yazıları yayınlanıyor

 

ANKA

 

Kaynak: http://www.8sutun.com

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !